Matej Salát

Medzinárodný svadobný kameraman, 29 rokov, Bratislava

Áno a nielen po Slovensku ale aj po celom svete. Momentálne žijem v Bratislave na Slovensku. Milujem však cestovanie a pravidelne točím svadby aj v zahraničí – Island, Gruzínsko, Maroko, Taliansko, Francúzsko, atď.

Tradičné slovenské, multikultúrne, zahraničné, zásnuby, rozlúčky so slobodou, rande, na zámkoch, v reštauráciach, doma na záhrade, komorné, párty svadby a čokoľvek, čo si dokážete predstaviť

Zachytenie momentov a interakcií medzi ľudmi s minimálnym zásahom a maximálnych emočným nasadením. Snažím sa Vám poskytnúť realistický, ale zároveň zasnený film z moderného umeleckého hľadiska. Môj štýl je veľmi špecifický a neformálny. Milujem zachytávanie skutočných emócií. Najlepšie video vznikne vtedy, že vás nechám byť Vami.

Väčšinou natáčam celý svadobný deň, od ranných príprav až po svadobnú hostinu. Som mobilný, aby som sa mohol presúvať medzi jednotlivými lokalitami, stihol sa pripraviť a zachytil tak najzaujímavejšie uhly a emócie. Zvuk nahrávam pomocou audio rekordérov a následne ich synchronizujem v postprodukcii. Časti obradu a hostiny sú dynamicky zostrihané, zmiešané s originálnym zvukom a detailne farebne vyladené. Súčasťou videa sú všetky hlavné udalosti z hostiny, ako sú príhovory, prvý tanec, rodičovské tance, vystúpenia či krájanie torty. Záverečná časť videa je pravdepodobne najzábavnejšou časťou. Sú to všetky úžasné tanečné kreácie, dynamicky natočené a aj zostrihané do hudby. Zo svadby odchádzam približne okolo polnoci.

Love Story – svadobný klip
Krátky, približne 3-7 minútový klip, zostrihaný zo záberov z celého svadobného dňa do jednej krásnej pesničky (podľa môjho alebo Vášho výberu). Klip prechádza podrobnou postprodukciou, dôkladným triedením záberov, následným strihom do hudby a celkovým filmovým colorgradingom.

Wedding Film – svadobný film
Dlhší, približne 20-80 minútový svadobný film, ktorý okrem samotného klipu obsahuje aj všetky príhovory, program, čítania, sľuby a mnoho ďalšieho, čo by sa do krátkeho klipu nezmestilo.

Momentálne používam najnovšie 4K kamery značky Sony Alpha, stablizátor Dji Ronin-S, dron Mavic Air a mnoho ďalších technických nástrojov (objektívy, audio rekordéry, mikrofóny, nabíjačky, káble…). Všetky kamery točia do 4K rozlíšenia. Počet a veľkosť techniky sa vždy snažím čo najviac stláčať na minimum, aby som bol mobilný a nemusel sa presúvať s ťažkými kuframi. Celú svoju techniku zmestím do jedného batohu.

Taktiež aj postprodukcia je rovnako dôležitá časť mojej práce. Všetky svoje videá upravujem na Macbooku Pro 2018 v programe Adobe Premiere Pro.

Aspoň jeden teplý chod počas svadobného dňa by bol skvelý. Väčšinou som na svadbe od rána do noci (aj do 16 hodín) a pravdepodobne by nebolo možné počas dňa odbehnúť na hodinu niekam na obed/večeru.

Finálne video doručujem na USB kľúči a na zabezpečenom privátnom cloude, z ktorého si môžete film kedykoľvek prehrať alebo stiahnúť v plnej kvalite. Nemusíte ho tak svojej rodine a známym kopírovať na USBčka, ale len im jednoducho pošlete link.

Každému svadobnému videu sa venujem individuálne a na 100%, aby som dodal maximálne kvalitné video, ktoré bude Vašou spomienkou do konca života. Postprodukcia spočíva z vytriedenia najlepších záberov, následného strihu do hudby a audio podkladov, úpravy farieb a vyladení finálnych detailov. Celý proces trvá niekoľko dní až týždňov, podľa dĺžky a náročnosti konkrétnej svadby. Podľa zmluvy odovzvávam svadobné video do 180 dní od svadby, avšak záleží to od obdobia v sezóne. Zvyčajne sa dodanie pohybuje niekde okolo 2-3 mesiacov.

Počet závisí od konkrétneho balíka a svadby. Väčšinou chodievam na svadby sám, prípadne s asistentom, ktorý mi pomáha. Je však možné si zajednať aj druhého kameramana, ktorý by napríklad točil prípravy ženícha počas toho, ako by som ja točil prípravy nevesty. Túto možnosť si klienti zvolia, keď sa prípravy odohrávajú na príliž vzdialených miestach od seba.

Som kameraman, nie fotograf. Množstvo ľudí si myslí, že je možné vykonávať obe činnosti zároveň. Pokiaľ chcete naozaj skvelé video, nie je možné aby som počas kamerovania aj fotil, pretože neustále nastavovanie kamery pri zmene uhlov a svetelných podmienok je tak náročné, že by som nestihol ani vytiahnúť mobil a cvaknúť Vám selfiečku a už vôbec nie tvoriť naozaj kvalitné fotografie. Ak Vám niekto tvrdí, že to dokáže, určite by som si pre istotu vyžiadal jeho portolio a pozrel si kvalitu fotiek a videí, ktoré tak vytvoril.

Mám v ponuke niekoľko rôznych balíčkov služieb, od krátkych svadobných klipov, dlhšie svadobné filmy či rande točenia v destináciach po celom svete. Pre vytvorenie cenovej ponuky na mieru, prosím vyplňte formulár v sekcii KONTAKT a ja Vám obratom pošlem cenovú ponuku na jednotlivé služby v rátane nákladov na dopravu či ubytovanie.

Ak sa následne rozhodnete pre moje služby, vytvorím Vám zmluvu a rezervačnú faktúru (1/3 z celkovej ceny, zvyšok po svadbe), po uhradení ktorej bude Váš termín záväzne rezervovaný. Bližšie pred svadbou, keď už budete mať všetko naplánované, sa môžeme ešte osobne stretnúť a prebrať všetky detaily svadobného dňa.