Matej Salát

Medzinárodný svadobný kameraman, 32 rokov, Žilina

Áno a nielen po Slovensku, ale aj po celom svete. Momentálne žijem v Žiline. Milujem cestovanie a pravidelne točím svadby aj v zahraničí – Island, Gruzínsko, Maroko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Turecko a mnoho ďalších. Videá zo všetkých týchto destinácií nájdete na mojom webe.

Tradičné slovenské, multikultúrne, zahraničné, zásnuby, rozlúčky so slobodou, rande, na zámkoch, v reštauráciách, v stodolách, doma na záhrade, komorné, párty svadby a čokoľvek, čo si dokážete predstaviť. Milujem výzvy a nové zážitky.

Zachytenie momentov a interakcií medzi ľudmi s minimálnym zásahom a maximálnym emočným nasadením. Snažím sa vám poskytnúť realistický, ale zároveň zasnený film z moderného umeleckého hľadiska. Môj štýl je veľmi špecifický a neformálny. Milujem zachytávanie skutočných emócií. Najlepšie video vznikne vtedy, že vás nechám byť vami.

Väčšinou natáčam celý svadobný deň, od príprav až po svadobnú hostinu. Som mobilný, aby som sa mohol presúvať medzi jednotlivými lokalitami, stihol sa pripraviť a zachytil tak najzaujímavejšie uhly a emócie. Zvuk nahrávam pomocou audio rekordérov a následne ich synchronizujem v postprodukcii. Časti obradu a hostiny sú dynamicky zostrihané, zmiešané s originálnym zvukom a detailne farebne vyladené. Súčasťou videa sú všetky hlavné udalosti z hostiny, ako sú príhovory, prvý tanec, rodičovské tance, vystúpenia či krájanie torty. Záverečná časť videa je pravdepodobne najzábavnejšou časťou. Sú to všetky úžasné tanečné kreácie, dynamicky natočené a aj zostrihané do hudby. Zo svadby odchádzam, keď som úplne spokojný so zábermi, ktoré som počas dňa natočil.

Pri klipoch ale aj dlhších svadobných filmoch je veľmi dôležitý výber hudby do pozadia. Rád si vypočujem vaše návrhy, či obľúbené štýly, avšak finálny výber bude na mne. Často trvá oveľa dlhšie vybrať správnu hudbu, ako postrihať samotné video. Vzťah medzi scénami a hudbou, rytmus, štýl, dynamika. Toto všetko prispieva k správnej emócii vo videu. V svadobnom filme sa často striedajú dialógy a hudba v pozadí.

Love Story – svadobný klip
Krátky, približne 2-6 minútový klip, zostrihaný zo záberov z celého svadobného dňa do jednej krásnej pesničky (podľa môjho alebo vášho výberu). Klip prechádza podrobnou postprodukciou, dôkladným triedením záberov, následným strihom do hudby a celkovým filmovým colorgradingom.

Emotional Film – svadobný film
Dlhší, približne 20-60 minútový svadobný film, ktorý okrem samotného klipu obsahuje aj všetky príhovory, program, čítania, sľuby a mnoho ďalšieho obsahu so zvukovým podkladom zachyteným na svadbe, čo by sa do krátkeho klipu nezmestilo.

Momentálne používam najnovšie 4K kamery značky Sony, stablizátor Dji Ronin, drony Mavic a FPV Avata a mnoho ďalších technických nástrojov (objektívy, audio rekordéry, mikrofóny, nabíjačky, káble…). Všetky kamery točia do 4K rozlíšenia. Počet a veľkosť techniky sa vždy snažím čo najviac stláčať na minimum, aby som bol mobilný a nemusel sa presúvať s ťažkými kuframi. Celú svoju techniku zmestím do jedného batohu.

Taktiež aj postprodukcia je rovnako dôležitá časť mojej práce. Všetky svoje videá upravujem na zariadeniach MAC v programe Adobe Premiere Pro.

Aspoň jeden teplý chod počas svadobného dňa je štandardom na každej svadbe. Väčšinou som na svadbe od rána do noci (aj do 14 hodín + doprava) a pravdepodobne by nebolo možné počas dňa odbehnúť na hodinu niekam na obed/večeru.

Finálne video doručujem na USB kľúči a na zabezpečenom privátnom cloude, z ktorého si môžete film kedykoľvek prehrať alebo stiahnúť v plnej kvalite. Nemusíte ho tak svojej rodine a známym kopírovať na USBčka, ale len im jednoducho pošlete link.

Každému svadobnému videu sa venujem individuálne a na 100%, aby som dodal maximálne kvalitné video, ktoré bude vašou spomienkou do konca života. Postprodukcia sa skladá z vytriedenia najlepších záberov, následného strihu do hudby a audio podkladov, úpravy farieb a vyladení finálnych detailov. Celý proces trvá niekoľko dní až týždňov, podľa dĺžky a náročnosti konkrétnej svadby. Podľa zmluvy odovzvávam svadobné video do 180 pracovných dní od svadby, avšak záleží to od obdobia v sezóne. Zvyčajne sa dodanie pohybuje niekde okolo 2-4 mesiacov od svadby a samozrejme, je možné si vybrať aj službu rýchleho dodania do 1 mesiaca.

Počet závisí od konkrétneho balíka a svadby. Väčšinou chodievam na svadby sám, v niektorých prípadoch s asistentom, ktorý mi pomáha s technikou.

Som kameraman, nie fotograf. Množstvo ľudí si myslí, že je možné vykonávať obe činnosti zároveň. Pokiaľ chcete naozaj skvelé video, nie je možné, aby som počas kamerovania aj fotil. Neustále nastavovanie kamery pri zmene uhlov a svetelných podmienok je tak náročné, že by som nestihol ani vytiahnúť mobil a cvaknúť vám selfiečku a už vôbec nie tvoriť naozaj kvalitné fotografie. Ak vám niekto tvrdí, že to dokáže, určite by som si pre istotu vyžiadal jeho portolio a pozrel si kvalitu fotiek a videí, ktoré tak vytvoril.

Mám v ponuke niekoľko balíčkov služieb, od krátkych svadobných klipov, až po dlhšie svadobné filmy či rande točenia v destináciach po celom svete. Pre vytvorenie cenovej ponuky na mieru, prosím vyplňte formulár v sekcii KONTAKT a ja vám obratom pošlem cenovú ponuku na jednotlivé služby v rátane nákladov na dopravu či ubytovanie.

Ak sa následne rozhodnete pre moje služby, vytvorím vám zmluvu a rezervačnú faktúru (1/3 z celkovej ceny, zvyšok po svadbe), po uhradení ktorej bude váš termín záväzne rezervovaný. Bližšie pred svadbou, keď už budete mať všetko naplánované, sa môžeme ešte osobne stretnúť a prebrať všetky detaily svadobného dňa.

Samozrejme, vždy sa rád pred svadbou stretávam so svojimi klientami. Môžeme tak prebrať všetky detaily vášho svadobného dňa a hlavne sa vzájomne lepšie spoznať, aby ste sa počas svadobného dňa pri mne cítili dobre. V prípade, ak nie je možné osobné stretnutie, môžeme si aspoň zavolať, prípadne dať video call.

Napíšte mi


Nenašli ste všetky odpovede na vaše otázky alebo vás zaujímajú detaily? Neváhajte a napíšte mi všetko, čo vás zaujíma, prípadne aj nejaké detaily o vašej svadbe (dátum, lokality, štýl a všetko ostatné čo vás len napadne) a ja vám obratom odpoviem.