Letím ponad Paríž, vychutnávam si čarovný vyhľad na Eifelovu vežu, keď v tom počujem niečo zvláštne. Obzriem za seba a vidím, ako sa ku mne približuje 50 metrová Godzilla. Strhnem svoj lietajúci koberec do strany a len tak tak sa vyhnem dúhe, po ktorej beží stádo divých jednorožcov. Všetky po mne začnú nahnevane, jednohlasne pískať. Ten zvuk je mi nejaký povedomý. Pomaly otvorím oči, natiahnem ruku a vypnem budík na svojom telefóne.

Ranná kávička a balenie

A tak sa vyhrabem z postele, k raňajkam si spravím kávu a popritom si čítam harmonogram svadobného dňa. Taktiež pozriem počastie, aby som vedel, ako sa obliesť. Do Google Maps si nahodím všetky adresy, kde bude prebiehať kamerovanie (prípravy, obrad, portréty, hostina, atď…). Následne si začnem baliť techniku. Batérie si zvyknem kontrolovať a nabíjať už deň predtým. Taktiež aj SD karty zalohujem vždy po príchode zo svadby.

A tak už len pre 100% istotu prekontrolujem, či sa na disku nachádza celý obsah karier a všetky ich naformátujem. Celú svoju techniku mám optimalizovanú tak, aby sa mi zmestila do jedného batohu. Keď mám všetko zbalené, som pripravený vyraziť.

Cesta a môj príchod na svadbu

Za rok autom najazdím za svadbami približne 20 tisíc kilometrov. Zo začiatku ma bavilo počúvať v aute hudbu, avšak po čase som prešiel na audioknihy a podcasty. Tie ma zabavia aj na niekoľko hodinovej ceste. Môj svadobný deň väčšinou začína poslednými prípravami ženícha a nevesty. Nevesta má už dokončený účes, líčenie a ide sa obliekať do svadobných šiať. Počas dňa nijakým spôsobom nezasahujem do priebehu svadby. Skôr sa snažím byť maximálne neviditeľný aby si ma ľudia nevšímali a boli na záberoch prirodzení.

Z príprav nevesty a ženícha zvyknem do klipu použiť len niekoľko sekúnd a do dlhého filmu tak 2-3 minútky. Preto mi stačí tak 15 minút na točenie príprav nevesty a 5 minút na prípravy ženícha. Ideálne je vybrať čo najväčšiu a najsvetlejšiu izbu, aby sme mali dosť priestoru a svetla na pekné zábery. Super je aj trošku izbu upratať, ak nechcete všetky zábery ako po výbuchu delostreleckého granátu.

Svadobný obrad a tradície

Na niektorých svadbách býva zvykom aj odobierka, kedy ženích príde domov po nevestu. Tu je dôležité, aby sa odobierky zúčastnila naozaj len najbližšia rodina (ideálne len rodičia, maximálne aj súrodenci), lebo keď sa 20 ľudí natlačí do malej obývačky, z fotiek ani videa nebudete mať takmer nič. Hneď po dokončení odobierky sa čo najrýchlejšie presuniem na miesto obradu, aby som stihol zaparkovať (keďže po mne príde ďalších 50-100 ľudí, ktorí zvyknú obsadiť všetky parkoviska v okolí).

Nachystám si techniku, pokiaľ je to možné, pripojím sa do audio výstupu, aby som mal čo najlepší zvuk príhovorov, čítaní a sľubov. Počas obradu dynamicky dokumentujem celý jeho priebeh. Nie som len na jednom mieste ale neustále sa presúvam a mením uhly, aby som zachytil čo najviac ľudí a emócií. Po skončení obradu zvyknú prebiehať gratulácie. Je dôležité, aby ste povedali najbližšej rodine, nech ide pri gratuláciach ako prvá, pretože z nich točím tak maximálne 1 minútu a potom sa rýchlo presúvam do sály, aby som stihol natočiť výzdobu, kým neprídu hostia. Taktiež si nachystám a nastavím techniku na osvetlenie v sále.

Príchod do sály a hostina

Keď natočím detaily svadobnej výzdoby a pripravím si všetku techniku, čakám na príchod mladomanželov. Väčšinou pri vstupe do sály ešte prebiehajú rôzne tradície, privítanie, rozbíjanie taniera či prenesenie nevesty cez prah. Pred samotnou večerou bývajú taktiež príhovory a prípitky. Mladomanželia by pri plánovaní svadby nemali zabudnúť na potreby kameramana a fotografa. Často sa mi stáva, že ma posadia medzi hostí, kde nemám žiadny priestor zložiť si techniku, či dať nabíjať batérie.

Ideálne je, ked fotografa, kameramana, DJ, prípadne kapelu dáte mimo hlavné stoly, aby mali miesto, kde si môžu zložiť techniku. Môžu tak v prípade potreby ihneď začať fotiť/točiť a nemusia sa predierať pomedzi stoly a hostí. Taktiež je v dnešnej dobe samozrejmosťou, zajednať im večeru a aspoň čistú vodu na pitie. Pretože po náročnom, nepretržitom kamerovaní, často až od ranných príprav, sa potrebuje človek aj najesť. A ak by fotograf, kameraman či DJ nemali k dispozícii jedlo priamo v svadobnej sále, museli by sa ísť najesť niekam do reštaurácie v okolí a klient by tak musel čakať minimálne hodinu, kým by mohol pokračovať ďalší program.

Svadobné portréty pri západe slnka

Mnoho párov si svadobné fotenie plánuje na obed, kedy majú počas dňa najviac voľného času. Podľa mojích skúseností je to však najhorší možný čas na fotenie a točenie portrétov. Dôvodov je hneď niekoľko. Počas obeda je slnko najvyššie a teda je najhoršie možné svetlo, na tvárach vznikajú nepríjemné a ostré tiene, ktoré sa nedajú nijakým spôsobom odstrániť.

Taktiež je väčšinou veľmi teplo, ženích sa v obleku ide uvariť a nevestin make-up dostáva riadne zabrať. Svadba sa ešte ani nezačala a Vy sa už z fotenia vraciate unavení, dopotení a pokiaľ sa fotí v prírode, tak možno aj mierne špinaví (minimálne, krásne biele šaty už nie sú zo spodu také biele). Preto každému páru vždy odporúčam si fotenie a točenie portrétov naplánovať na večer, pred alebo po večeri a prvom tanci. Slnko je vtedy omnoho nižšie a svetlo je tak oveľa jemnejšie a krajšie.

Najlepšia je takzvaná “zlatá hodinka”, kedy je už slnko tesne nad horizontom a miesto 2 hodinového trápenia na obed tak stačí naozaj len 15-30 minút. Výsledkom budú neporovnateľne krajšie zábery nielen vo videu ale aj na fotkách. Ďalšou, ešte lepšou možnosťou je fotenie/točenie v iný deň, kedy nemáte žiadne starosti a stresy a môžete si naplánovať aj vzdialenejšie a krajšie lokality, ako by ste stihli počas svadobného dňa.

Párty a oficiálny program

Po návrate na svadobnú hostinu sa začína párty. Pri výbere DJ/kapely je vždy dobré sa spýtať na možnosti nasvietenia sály, pretože sa od toho do značnej miery odvíja, ako budú vyzerať Vaše fotky a video zo zábavy. Pokiaľ si DJ donesie len lacné, efektové svetielka, je možné že na každej fotke budete mať všade po sebe milión farebných bodiek a video bude vyzerať ako ako z ruského cirkusu.

Kvalitné a profesionálne osvetlenie vie DJ/kapela ovládať priamo cez PC alebo osvetľovací pult a môže ho tak vždy prispôsobiť na konkrétnu situáciu. Asi najlepšie su “otočné beam hlavy”, ktoré je možné ovládať cez aplikáciu, namieriť na ľubovoľný objekt v sále, nastaviť ich farbu a intenzitu, prípadne aj hrúbku a efekt samotného lúča svetla. Rozšírené sú taktiež aj malé LED svetlá, ktoré DJ rozmiestní po obvode sály a môže tak vytvoriť úplne skvelú a intímnu atmosféru. Počas celej zábavy točím tak, aby si ma ľudia vôbec nevšímali, nepoužívam žiadne kamerové svetlá ani iné rušivé prvky.

S programom medzi tanečnými kolami to netreba nikdy preháňať a aj tu platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Najlepšou možnostou je dohodnúť sa s DJ/kapelou, aký program by sa Vám páčil a nechať na ňom, kedy a koľko z neho využije. Predsa len má väčšie skúsenosti a vie, kedy sa ľudia ešte chcú zabávať a kedy je vhodné dať pauzu na nejaký program.

Rozlúčenie s mladomanželmi a hurá domov!

Na svadbách bývam väčšinou po zábavu, prípadne očepčenie. Jeho čas sa podľa slovenských tradícií vôbec neviaže na polnoc, ako si mnohí myslia. Môže prebiehať aj o 22:00 alebo 23:00, čo uvíta nielen staršia generácia hostí ale aj deti, ktoré často do polnoci nevydržia. Následne po ukončení oficálneho programu sa rozlúčim s mladomanželmi a vyrazím na cestu domov, prípadne ak je svadba príliž vzdialená, tak na hotel. To bol v skratke môj tradičný svadobný deň.

Samozrejme, každá svadba je iná a hlavne pri zahraničných alebo medzinárodných svadbách sa jej celkový priebeh, tradície a zvyky môžu líšiť. Preto sa vždy rád pred svadbou osobne s mladomanželmi stretnem a spolu preberieme všetky detaily a harmonogram svadobného dňa. Vďaka tomu ma počas svadby nič neprekvapí a môžem sa tak naplno venovať tvorbe videa, ktoré bude doživotnou spomienkou na ich najkrajší deň.

Podobné články

Vo svojom blogu mám množstvo rôznorodých článkov, nielen pre svadobné páry, ale aj pre kameramanov či fotografov. Technológie, trendy, marketing ale aj zážitky z môjho života. To všetko nájdete na mojom webe.

Matej Salát

Som svadobný kameraman, pôsobím na Slovensku ale aj v zahraničí. Mám svoj vlastný, charakteristický štýl videí, ktoré zachytávajú číre emócie ľudí a vytvárajú unikátny príbeh. Úsmevy, slzy, iskry v očiach či pery počas prvého bozku dvoch milujúcich sa mladomanželov. Sú to ľudia, ktorí tvoria moje príbehy

Páči sa Vám moja tvorba?

Ak plánujete svadbu a zaujala Vás moja práca, neváhajte a napíšte mi. Bookujem len obmedzený počet termínov, aby som mal dostatok času na individuálny prístup ku každému klientovi.

O mneKontakt