Plánujete svadbu alebo ju kamerujete?

Svadobnej video produkcii sa venujem už niekoľko rokov a za ten čas som si vytvoril svoj charakteristický štýl kamerovania a následnej postprodukcie. Neustále však sledujem najnovšie zahraničné trendy a snažím z nich vyberať tie najrelevantnejšie pre svoju prácu a slovenský trh. Nie všetky z ich sú univerzálne, vhodné pre každého klienta či kameramana, avšak postupne sa týmto smerom posúva stále viac a viac ľudí. Vybral som preto zoznam tých najdôležitejších, ktoré by ste mali poznať. Či už ako tvorca videí alebo klient, ktorý hľadá kameramana na svoju svadbu.

Statívy, slidery a obróvske kamery z doby kamennej

V súčasnosti technika natoľko pokročila, že aj malé “foťáčiky” dokážu natočiť ostré, nezašumené a stabilizované video priamo z ruky. Majú výkonný stabilizovaný senzor, ktorý dokáže točiť aj v zlých sveteľných podmienkách v noci. Šikovnému kameramanovi stačia dve takéto kamery alebo foťáky, jeden so širokouhlým objektívom pre celky a druhý so zoomom alebo macro objektívom pre detaily. Vďaka skvelej stabilizácii nepotrebuje žiadne statívy a bez prodlbémov dokáže natočiť pekný statický záber aj z ruky.

Pokiaľ sa potrebuje počas kamerovania pohybovať, kameru môže umiestniť na gimbal alebo iný stabilizátor, s ktorým môže kľudne aj bežať a obraz nebude roztrasený. Veľkou výhodou takejto techniky je aj jej kompaktnosť. Keďže nemusí so sebou vláčiť a rozkladať statívý ale celú techniku zmestí do jedného batohu, dokáže omnoho rýchlejšie zareagovať a natočiť všetky dôležité okamihy svadobného dňa.

Reportáž, nie pózovačky

Čoraz viac fotografov ale aj kameramanov sa v poslednej dobe zameriava na reportážny štýl fotenia/točenia. Prílišné pózovanie ma za následok stratu prítomného okamihu a výsledné zábery tak vyzerajú umelo, bez akejkoľvek emócie. Preto sa radšej sústredím na dokumentovanie dňa bez akýchkoľvek mojich zásahov do deja. Ľudia si tak na moju prítomnosť zvyknú, výsledkom čoho sú zábery plné úsmevov, šťastia, sĺz a okamihov, ktoré sú 100% autentické.

Dôraz na emócie

Detaily, detaily a znovu detaily. Počas svadobného dňa som neustále v strehu a pozorujem ľudí a celkové dianie. Za tie roky som sa už naučil predvídať, vďaka čomu som vždy na správnom mieste v správny čas. Milujem úprimné emócie a svadby nimi vždy prekypujú. Počas obradu sa často zameriavam viac na rodinu, hostí a ich reakcie ako na kňaza ktorý 10 minút monotónne rozpráva. Zachytim tak množstvo sĺz, úsmevov a emócií, ktoré výsledné video doslova náplňajú. Radšej ako rozbíjajúci tanier, natočím ženíchov pohľad, keď sa tomu snaží zabrániť.

Miesto pol minútového záberu kráčajucej nevesty uličkou v kostole, radšej natočím dvojsekundový pohľad ženícha, slzy nevestinej mamy a malé usmievavé družičky, ktoré zatiaľ pobehujú sem a tam. Príchod nevesty si budú pamätať všetci, ale tieto drobné udalosti, ktoré sa počas toho udiali si nikto iný nevšimol. Práve tieto emócie dokážu z obyčajného videa spraviť spomienku na celý život.

Hudba je základom videa

Pri výbere hudby často strávim viac času, ako pri samotnom strihu videa. Vždy hľadám pesničku, ktorá dokonalo vystihuje celkovú atmosféru danej svadby. Nerád používam mainstreamovú hudbu, ktorú môžu ľudia počuť každý deň v rádiu. Omnoho radšej vyberám úplne neznámych autorov, ktorých tvorba často omnoho lepšie sadne do klipu. Dokážem ňou vyzdvihnúť jednotlivé okamihy a emócie a ešte ich niekoľkonásobne umocniť. Neznámy song sa tak doslova stane pre mladomanželov ich svadobnou hymnou, ktorú si púšťajú tak dlho až si ju zamilujú.

Rande a portréty v zaujímavých destináciach

Ako som písal aj v mnohých ďalších článkoch, posledné roky je veľkým trendom fotiť a točiť svadobné portréty v iný deň ako je samotná svadba. Má to mnoho výhod, ako napríklad možnosť výberu vzdialenejších a zaujímavejších lokalít, viac času na fotenie, vďaka ktorému môžete vystriedať aj niekoľko miesť a taktiež menej stresu ako v svadobný deň. Za posledné dva roky som mal takýchto točení mnoho.

Mladomanželia si väčšinou vybrali miesta, ktoré sa im páčia, prípadne pre nich niečo viac znamenajú a túžili mať z nich pekné spomienky v podobe svadobných fotiek a videa. Navštívil som tak lokality ako Island, Maroko, Rakúske Alpy ale aj mnoho krásnych miest na Slovensku (Vysoké a Nízke Tatry, Súľovské skaly, rôzne hrady, zámky a mnoho iných miest). Záleží len na Vašej predstave a rozpočte, ktorý máte na svadobné fotky a video.

Dĺhé nie vždy znamená dobré

S pribúdajúcim množstvom videí na internete aj všade okolo nás je čoraz ťažšie si udržať pozornosť divákov. Preto každým rokom skracujú reklamy, firemné videá, vlogy ale aj svadobné videá. S ich menšou dĺžkou sa však rovnomerne zvyšuje ich kvalita a celková hodnota. Kedysi svadobný kameramani odovzdávali viac ako 3-hodinové záznamy na niekoľkých DVDčkách, ktoré si človek pozrel celé maximálne raz v živote.

Postupne sa začali tieto dlhé filmy skracovať a okrem nich sa začal objavovať aj nový formát krátkych klipov. Tie mali zvyčajne len pár minút a obsahovali to najlepšie z celej svadby. Nová generácia kameramanov sa začala zameriavať len na samotné klipy a zdĺhavé záznamy často ani nezaradili do ponuky služieb. Výhod takýchto krátkych klipov bolo hneď niekoľko. Na ich tvorbu nie sú potrebné statické kamery, ktoré neustále zachytávajú všetko. Na všetko stačí aj jediný kameraman, ktorý sa môže neustále presúvať s kamerou a hľadať tak zaujímavé uhly.

Výsledné video je tak dynamickejšie, často s mnohými kreatívnymi prvkami. Keďže výsledné video má len niekoľko minút, jeho celková postprodukcia je rýchlejšia, vďaka čomu sa môže strihač o to lepšie vyhrať s detailami, farbami a efektami, čo by pri niekoľkohodinovom videu nebolo vôbec možné. Výsledkom je tak omnoho intenzívnejšie a emotívnejšie video, ktoré si človek nepozrie len raz za život, ale kľudne aj niekoľkokrát za deň, či už pri rannej káve alebo spoločnej večeri.

Colorgrading a efekty

So skracujúcou sa dĺžkou svadobných videí rastú aj nároky na ich kvalitu. V dnešnej dobe je už úplne bežné, že okrem samotného strihu sa riešia aj úpravy a vyladenie farieb či pridávanie rôznych kreatívnych efektov. Každý kameraman má zvyčajne svoj typický podpis vo forme colorgradingu či efektov, ktoré zvykne používať. Pred troma rokmi som na video aplikoval maximálne nejaký farebný filter a to bola celá moja postprodukcia. Minulý rok som začal upravovať záber po zábere, aby spolu ladili a boli farebne rovnaké.

Tento rok som sa zameral detailnejšie na každý jeden záber a upravujem nielen jeho sveteľnosť, farbu ale aj detaily ako retuš a zosvetlenie tváre, vymazávanie nežiadúcich predmetov alebo pridávanie rôznych kreatívnych efektov. Medzi moje obľúbené patrí napríklad dvojitá expozícia (dva alebo viac záberov sa cez seba prekrývajú). Je to samozrejme individuálna vec každého kameramana, ktorá však často charakterizuje jeho tvorbu.

Cena vs. kvalita

Cena svadobnej video produkcie aj spolu jej kvalitou postupne rastie. V minulosti bolo bežné dať za kameramana 300€. Dnes za túto cenu dostanete skôr veľmi podpriemerné video, ktorým sa možno ani nebudete chcieť pochváliť svojím známym na sociálnych sieťach. Priemerný kameraman si dnes vypýta dva až trikrát vyššiu sumu. A pokiaľ chcete naozaj kvalitné video, treba určite rátať s cenou aj nad 1000€. V prípade, že si však zvolíte profesionála, môžete si byť istý, že jeho výstup bude stáť za to.

V opačnom prípade, ak má klient celkový rozpočet na fotografa aj kameramana do 1000€, vždy mu radšej odporúčim, nech si vyberie len jedno z toho, na čom mu viac záleží. Je omnoho lepšie si zajednať napríklad profesionálneho fotografa v hodnote 800€ ako túto sumu rozdeliť po 400€ na fotografa a 400€ na kameramana. Fotograf z hodnote 800€ Vám už nafotí dostatočne kvalitné fotky, zato zo 400-eurového fotografa a kameramana by ste mali v najlepšom možnom scénari len priemernú kvalitu výstupov.

Mať svoj vlastný štýl

V dnešnej dobe rastúcej konkurencie je dôležité sa odlíšiť. Spôsobov je mnoho, či už technikou, štýlom točenia, farebnými úpravami a postprodukciou videí, marketingom alebo celkovým vizuálom svojho brandu. Stačí si len položiť niekoľko jednoduchých otázkok: “Aký druh svadieb chcem točiť? Aký štýl videí sa mi páči? V akých lokalitách a destináciach chcem pracovať”.

Poznám množstvo kameramanov, ktorí berú len niekoľko svadieb do roka, avšak všetky sú na zaujímavých miestach. Vďaka tomu si však môžu nájsť klienta, ktorý im dokonale vyhovuje. A taktiež si klient môže na základe videí nájsť svojho kameramana, ktorý je presne podľa jeho vkusu. Je preto veľmi dôležité, vytvoriť si svoj vlastný, charakteristický štýl, nielen videí ale aj celkového brandu.

Podobné články

Vo svojom blogu mám množstvo rôznorodých článkov, nielen pre svadobné páry, ale aj pre kameramanov či fotografov. Technológie, trendy, marketing ale aj zážitky z môjho života. To všetko nájdete na mojom webe.

Matej Salát

Som svadobný kameraman, pôsobím na Slovensku ale aj v zahraničí. Mám svoj vlastný, charakteristický štýl videí, ktoré zachytávajú číre emócie ľudí a vytvárajú unikátny príbeh. Úsmevy, slzy, iskry v očiach či pery počas prvého bozku dvoch milujúcich sa mladomanželov. Sú to ľudia, ktorí tvoria moje príbehy

Páči sa Vám moja tvorba?

Ak plánujete svadbu a zaujala Vás moja práca, neváhajte a napíšte mi. Bookujem len obmedzený počet termínov, aby som mal dostatok času na individuálny prístup ku každému klientovi.

O mneKontakt