Pre istotu, hneď na úvod píšem, že v tomto článku nechcem nijakým spôsobom vyzdvihovať produkty Apple nad ostatné značky. Je to len môj subjektívny pohľad, na základe dlhoročných skúsenosti s mnohými zariadeniami, ktoré som za ten čas vystriedal. Mojím cieľom je opísať ich funkcionalitu a prínos pre mňa, ako svadobného kameramana.

Môj prvý iPhone

Ako 12-ročný som od rodičov dostal svoj prvý telefón NOKIA 5110. Bola to obróvska tehla s anténou, cez ktorú sa dalo len telefonovať, písať SMS a hrať hadíka. Postupne som si prešiel mnohými ďalšími modelmi telefónov, až po môj prvý iPhone 4, ktorý som ako 20-ročný kúpil od svojho kamaráta. Fakt veľká zmena, keďže dovtedy som bol zvyknutý na pomerne otvorený operačný systém, možnosť posielať si súbory cez infraport a bluetooth a ľubovolne inštalovať na čierno stiahnuté hry a aplikácie.

Zrazu bol predomnou uzavretý ekosystém, ktorý mal prístup na internet, avšak appky a hry som mohol sťahovať len z oficiálneho Apple Store. Na toto “negatívum” som si však rýchlo zvykol, hlavne aj vďaka veľkému výberu kvalitných aplikácii a nástrojov. Dovtedy bolo pre mňa nepredstatitelné platiť za digitálny obsah, Apple však tento blok rýchlo zrušil a pokiaľ som objavil šikovnú appku, ktorá mi nejakým spôsobom uľahčí život, neváhal som a tých pár eur som s radosťou zaplatil.

Približne po 3 rokoch sa mi podarilo pokaziť nabíjací konektor a tak som sa rozhodol, že si kúpim nový iPhone 6. Ten mal už omnoho lepší fotoaparát, ktorý som začal intenzívnejšie využívať na dokumentovanie svojho života. Taktiež som v zhruba v tej dobe začínal s kariérou kameramana, a tak som ním neustále fotil a točil backstage zábery, vďaka ktorým som sa zviditeľňoval na sociálnych sieťach.Po pár rokoch používania sa mi však zas “pošťastilo” a telefón mi bez puzdra a ochranného skla spadol nešťastne na betón.

Fungoval síce stále, avšak display už reagoval horšie a konektor nie vždy fungoval tak ako by mal. Našťastie, akurát v tej dobe vyšiel najnovší model iPhoneX. Ihneď po oficiálnom predstavení som objednával, pre istotu z troch rôznych e-shopov 🙂

iphone x, ios

iPhoneX – všetky nástroje v jednom zariadení

Po približne 2 týždňoch čakania nakoniec prišiel z prvého e-shopu a ja som si ho ihneď zamiloval. Stal sa pre mňa dokonalým každodenným nástrojom, nielen na fotenie, točenie a propagáciu, ale aj na vybavovanie mailov, zapisovanie termínov a myšlienok, marketing a mnoho ďalších, každodenných ale aj zriedkavých vecí. To všetko vďaka aplikáciam, o ktorých si môžete prečítať v mojom článku, zameranom na appky mojom v mobile.

Keby si musím vybrať jediné zariadenie vo svojom osobnom ale aj pracovnom živote, bol by to jednoznačne iPhone. Od prijatia prvého mailu od nevesty, cez vystavenie faktúry a zmluvy, zapísania termínu do kalendára, zobrazenia navigácie cestou na svadbu, natočenia, zostrihania a uploadu samotnej svadby na môj web. To všetko cez jediné zariadenie.

iphone x, gameboy

Apple Watch – dôvod, prečo nechávam mobil vo vrecku

V roku 2017 som si kúpil svoje prvé Apple Watch. Očakávania som mal obróvske, avšak samotné hodinky ich ďaleko prekonali a stále prekonávajú. Zo začiatku som netušil, čo bude pre mňa prínosom a čo naopak skôr rozptýlením. Nainštaloval som teda do nich všetky appky, ktoré mi obchod ponúkal a totálne som zahltil ich pamäť ale aj moje sústredenie. Po čase som však začal viac selektovať informácie, ktoré chcem príjimať a tak som v hodinách nechal len veci, ktoré naozaj potrebujem. Stali sa tak v mnohých veciach lepším pomocníkom ako samotný iPhone.

Okrem dôležitých notifikácií mám na ruke predpoveď počasia, fitness trénera, kalendár termínov točení, každodenný TO DO list, platobnú kartu, ktorou platím 99% platieb v obchodoch, všetky vernostné kartičky, ovládač inteligentného osvetlenia v celom byte, kalkulačku, poznámkový blok, ktorý mi prepíše hovorené slovo do textu a mnoho mnoho iných vecí, ktoré každodenne používam. Samozrejme, okrem toho mi dokážu ukázať aj koľko je hodín 🙂

apple watch, macbook pro, indiansky naramok

Macbook PRO – tisíce hodín spolu

Na konci roka 2016, kedy predstavili Macbook Pro s touch barom, som už naozaj potreboval nový a výkonnejší nástroj na strih videí. Objednal som si teda najvyššiu konfiguráciu Macbook PRO 15”. Peňaženka zaplakala, obličky však našťastie ostali na svojom mieste 🙂 Bol som z neho nadšený hneď ako som ho doma rozbalil a rovnako som z neho nadšený aj teraz po 3 rokoch. Je to dostatočne výkonný nástroj na všetku moj prácu, ktorú som za ten čas vykonával.

Od strihania videí v 4K rozlíšení, cez úpravu fotiek v Lihgtroome a Photoshope, marketingu a dizajnovania webstránok až po náročnejšiu tvorbu efektov v Adobe After Effects. Aj po troch rokoch je jeho výkon stále rovnaký, ako v prvý deň. Je to aj vďaka tomu, že sa ho nesnažím zahlcovať zbytočnými aplikáciami a obsahom. Používam len produkty od Adobe, Spotify na hudbu, Bear na poznámky, Microsoft Office na dokumenty a Timing na sledovanie a vyhodnocovanie mojej pracovnej aktivity.

matej salat, macbook pro, les, rifle

Aipods PRO – môj súkromný vesmír

Nedávno som si kúpil nové štuple od Apple. Keďže základné airpody, ktoré balia ku všetkým iPhonom, mi vôbec nesedeli v ušiach, bol som zvedavý, ako mi padnú nové. Sadli mi super, hlavne vďaka gumenému “sosáčiku”, ktorý staré nemali a tak som ich musel vždy nasilu zatlačiť, aby vôbec ako tak držali. Čo som však zažil po zapnutí režimu NOISE CANCELLING, to sa ani nedá slovami opísať. Nasadil som si ich hneď po zakúpení v rušnom obchodnom dome. Zrazu doslova zmizol všetok okolitý ruch a ja som sa ocitol v kľudnom a tichom súkromnom vesmíre. Hudbu som si mohol užívať aj potichu len na minimálnu hlasitosť, keďže ostatné zvuky z vonku boli takmer úplne utlmené.

Obróvskou výhodou bolo však, že po príchode do obchodu, som si ich nemusel skladať z uší ale jednoducho som prepol do opačného režimu, kedy mi airpody začali cez vonkajšie mikrofóny púšťať okolitý zvuk priamo do uší. Počul som tak celé svoje okolie a mohol som komunikovať s ľudmi okolo seba. Ešte v ten deň som si bol s nimi aj zabehať. V ušiach pekne držali aj počas rýchlejšieho behu z kopca. Taktiež som nemusel so sebou brať telefón, keďže sa airpody pripojili k mojim Apple Watch, kde som mal uloženú hudbu.

apple airpods pro

Dokonalo prepojený ekosystém

Jednotlivé zariadenia od Apple majú mnoho skvelých vlastností, ktoré som vyššie spomínal. Akurát že to nie je ten hlavný dôvod, pre ktorý som si ich tak obľúbil. Ich najväčšou výhodou je vzájomné prepojenie medzi nimi. Píšem poznámku na Macbooku? “CMD+C” na Macbooku, “CMD+V” v mobile a môžem pokračovať v písaní na iPhone.

Príde mi mail ale akurát nemám pri sebe mobil? Nadiktujem odpoveď do hodiniek. Volá mi klient? Môžem sa rozhodnúť či ho zdvihnem mobilom, macbookom alebo hodinkami. Zaujíma ma stav batérie? Na ploche v mobile vidím na koľko percent sú nabité hodinky, macbook, púzdro od slúchadiel ale aj jednotlivé slúchadlá. Podobných príkladov je desiatky a práve to je najväčšou výhodou firmy Apple. Všetky ich zariadenia spolu perfektne komunikujú a vytvárajú tak skvelý ekosystém, ktorý uľahčuje nielen prácu ale aj každodenný život.

iphonex, loupedeck, mavic air

Podobné články

Vo svojom blogu mám množstvo rôznorodých článkov, nielen pre svadobné páry, ale aj pre kameramanov či fotografov. Technológie, trendy, marketing ale aj zážitky z môjho života. To všetko nájdete na mojom webe.

Matej Salát

Som svadobný kameraman, pôsobím na Slovensku ale aj v zahraničí. Mám svoj vlastný, charakteristický štýl videí, ktoré zachytávajú číre emócie ľudí a vytvárajú unikátny príbeh. Úsmevy, slzy, iskry v očiach či pery počas prvého bozku dvoch milujúcich sa mladomanželov. Sú to ľudia, ktorí tvoria moje príbehy

Páči sa Vám moja tvorba?

Ak plánujete svadbu a zaujala Vás moja práca, neváhajte a napíšte mi. Bookujem len obmedzený počet termínov, aby som mal dostatok času na individuálny prístup ku každému klientovi.

O mneKontakt