Služby, aplikácie a sociálne siete

Marketing každej jednej spoločnosti, ale aj každého jedného freelancera sa líši, či už vo vizuále, obsahu alebo platformách, cez ktoré sa prezentujú. Tento článok je o službách, aplikáciach a sociálnych sieťach, ktoré používam ja na zdielanie a prezentáciu svojej tvorby. Každá je niečim špecifická, má svoje výhody a využitie.

Kráľ sociálnych sietí – INSTAGRAM

Pozná ho snáď každý. Niektorí ho používajú len ako zdroj inšpirácie, informácií či na “zabitie času”, iní cezeň zdieľajú svoje fotky, fotky svojich maznáčikov, jedla či zážitkov. Ja som Instagram začal využívať intenzívnejšie až začiatkom roku 2019. Zameral som sa najmä na formár na výšku “Stories”, cez ktorý zdielam backstage videá a fotky zo svadieb, zaujímavosti z každodenného života a teasery na moje najnovšie svadobné klipy a iné projekty.

Na tvorbu stories používam niekoľko iOS aplikácii

VSCO – aplikácia, určená najmä pre fotografov, dajú sa však cez ňu točiť aj krátke sekundové trhané videá
VIDEOLEAP – strih a kompletná postprodukcia videí (prechody, efekty, colorgrading)
FOCOS – simulovanie hĺbky ostrosti a rozmazania pozadia ako pri fotkách, odfotených zrkadlovkou
LIGHTROOM – program na úpravu a základnú retuš fotografií
UNFOLD – pridávanie textov do fotiek a videí a vytváranie jednotných vizuálnych šablón
MOJO – podobná appka ako Unfold, avšak s možnosťou animácií a vlastných fontov
PLANOLY – planovanie automatického pridávania stories a postov na Instagram

Starý známy ale stále najväčší FACEBOOK

Facebook je stále najrozšírenejšou sociálnou sieťou s najväčším počtom uživateľov. Najlepší spôsob, ako docieliť prehratie svojho videa na Facebooku je ho aj nahrať na Facebook. Výhodou je, že video sa každému automatický spustí pri scrollovaní nástenky s novinkami. Ak spravíte zaujímavé prvé 2-3 sekundy Vášho videa, uživateľa môže pri prezeraní svoje nástenky zaujať a pozrie si ho celé.

Moja najväčšia inšpirácia VIMEO

Video platforma, na ktorej zdielam svoje najlepšie svadobné videá a ktorá je zároveň mojou najväčšou inšpiráciou, keďže takmer všetci kvalitní videografi pridávajú svoju produkciu cez VIMEO. V porovnaní s facebookom či youtube, je na na vimeu menšia ale za to kvalitnejšia komunita ľudí. Výhodou sharovania svojich videí cez vimeo je aj možnosť nastavenia video prehliadača, jeho farby a toho, čo všetko má divákovi zobrazovať. Taktiež kvalita videí je tu omnoho vyššia ako na iných video platformách.

Always must have WEBSITE

Už na strednej škole som sa zoznámil s redakčnými systémami. Dlhé roky som používal CMS Joomla, avšak minulý rok som sa rozhodol prejsť na Wordpress. Hlavným dôvodom bolo obróvske množstvo krásnych templatov, učitočných pluginov a jednoduchá výstavba a obsluha celého webu. Celý systém je veľmi inuitívny a na rozdiel od Joomly, neobsahuje milión bugov a nemusíte mať absolútne žiadne znalosti kódu. Jednoducho si všetko naklikáte, prenesiete a pozaškrtávate. A funguje to!

Tento web som dal celý dokopy približne za jeden týždeň a to som viac ako polovicu času len písal texty na jednotlivé stránky a do blogu. Rozhodol som sa pre šablónu od UNDSGN – Uncode. Má jednoduchý dizajn a množstvo rôznorodých možností pre osobitné podstránky a články. Okrem samotnej šablóny som do systému na inštaloval aj niekoľko pluginov:
Akismet – zabezpečenie a ochrana proti spamu
Contact Form 7 – tvorba kontaktných formulárov
Monterinsights – Google Analytics integrácia
Slider Revolution – svorba pekných animovaných headerov
Yoast SEO – XML mapy, SEO optimalizácia a náhľady článkov na sociálnych sieťach

Vytvor si svoj charakteristický štýl

Najlepším marketingom sú referencie ľudí. Najviac svadieb som mal na základe odporúčaní bývalých klientov, známych alebo príbuzných klientov. Netreba však zaspať a uspokojiť sa so svojou súčasnou kvalitou. Jediným spôsobom, ako sa udržať na stále rastúcom trhu, je neustále sledovať najnovšie trendy, snažíť sa zlepšovať kvalitu svojej práce a vytvoriť si svoj typický vizuálny podpis.

Podobné články

Vo svojom blogu mám množstvo rôznorodých článkov, nielen pre svadobné páry, ale aj pre kameramanov či fotografov. Technológie, trendy, marketing ale aj zážitky z môjho života. To všetko nájdete na mojom webe.

Matej Salát

Som svadobný kameraman, pôsobím na Slovensku ale aj v zahraničí. Mám svoj vlastný, charakteristický štýl videí, ktoré zachytávajú číre emócie ľudí a vytvárajú unikátny príbeh. Úsmevy, slzy, iskry v očiach či pery počas prvého bozku dvoch milujúcich sa mladomanželov. Sú to ľudia, ktorí tvoria moje príbehy

Páči sa Vám moja tvorba?

Ak plánujete svadbu a zaujala Vás moja práca, neváhajte a napíšte mi. Bookujem len obmedzený počet termínov, aby som mal dostatok času na individuálny prístup ku každému klientovi.

O mneKontakt