Erika & Matt

Vždy som sníval o tom, že raz budem točiť na Islande. Neustále som pozeral svadobné ale aj rôzne iné videá z tejto čarovnej krajiny a niekde vo vnútri som cítil, že sa mi to určite raz splní. Netušil som však, že tak skoro a tak intenzívne.

Bol začiatok roka 2018 a ja som šiel s priateľmi na Festival svadobných fotografov a kameramanov, ktorý sa každoročne koná v malom českom mestečku Litomyšl. Samozrejme, hneď po príchode, sme si objednali pivka, s ktorými sme sa pobrali na prvé prednášky. Počas dňa sme ich vypili pomerne dosť a udržiavali sme si dobrú náladičku, pri ktorej sme kecali o rôznych pracovných ale aj osobných témach. Ako sme tak sedeli za stolom, boli pri mne aj Erika a Matt z MEMO Agency, ktorých som osobne nepoznal, keďže sme sa dovtedy stretli len na jednej svadobnej výstave.

Pivko však zružilo všetky hranice a tak sme sa pustili do vzájomnej debaty. Vtedy zo mňa vypadlo, že mojim najväčším snom je ísť točiť raz na Island. Mattovi hneď zažiarili očičká a keďže už na Islande bol, začal mi rozprávať zážitky, z ktorých si už toho moc nepamatám, pretože pivka som už pred niekoľkými hodinami prestal rátať. Jediné, čo som si však pamätal bolo, že sme sa značne pripití dohodli, že tam pôjdeme spolu točiť jeho a Erikine svadobné rande. Samozrejme som to bral len ako výplod dvoch opitých kláv až do okamihu, kedy mi po nejakej dobe Matt nenapísal, že ide zajednať letenky a nech mu pošlem svoje číslo pasu 🙂 Splnil sa mi sen!

Plánovanie cesty

Trip sme naplánovali na apríl nasledujúceho roku, kedy by v krajine ešte nemalo byť príliž mnoho turistov ale ani zima. Taktiež sme museli brať ohľad na svadobnú sezónu, keďže ja, Erika, aj Matt máme vybookované takmer všetky víkendy minimálne rok dopredu. Deň pred odchodom som sa začal baliť. Mal som k dispozícii dve 10 kilové príručné batožiny. Do kufra som si zbalil všetko oblečenie, termo prádlo a snacky a sáčkové polotovary. Do druhého batoha som si pobalil techniku:

Sony A7S2 + Sony A6500, objektívy: Zeiss 35mm f/1.4 + Pancolar 50mm f/1.8 + Sigma 16mm f/1.4, dron Mavic Air (+ Matt si tesne pred tripom kúpil Mavic 2) a taktiež Macbook Pro s externým 4TB diskom pre možnosť zalohovania materiálov.

Príchod do Reykjaviku

Tak a prišiel deň D! Na letisko do Viedne sme vyrazili autom všetci spolu. Cestou som sa zoznámil s fotografom Lukášom, s ktorým už Matt bol v minulosti na Islande. Hneď sme si všetci dokonale sadli a boli sme správne naladení na toto veľké islandské dobrodrúžstvo. Po prílete do Reykjaviku sme si na letisku vyzdvihli auto a vydali sme sa smerom na sever. Prvý deň sme netočili, ale boli sme na nákup potravím a pre plynové bomby na varenie. Nasledujúce dni pre mňa boli najväčším zážitkom, na ktorý nikdy nezabudnem.

Prevažne sme spali v stanoch alebo aute. Jednú noc sme prespali v opustenej šatni pri horúcom prameni a v prázdnej islandskej chatke na ranči. Takmer každý deň (niekedy aj viackrát za deň) sme sa kúpali v hot pooloch, ktoré mali niekedy teplotu aj okolo 50C. Počas jednej noci bol na Islande hurikán (miestami až 200km/h vietor) a z nášho 3D stanu sa stal 2D stan. Pretože všetky lety na Island boli kvôli počasiu zrušené, uvoľnilo sa ubytovanie a nasledujúcu noc sme sa dostali do útulného rodinného penziónu, kde sme si konečne dopriali sprchu a poriadný spánok.

Najkrajšie miesta na Islande

Prežili sme tam naozaj mnoho úžasných chvíľ, videli sme polárnu žiaru, mnoho dychberúcich scenérií, vodopádov a monumentov. Jedným z nich bol napríklad Arctic Henge, ktorý bol zároveň najsevernejšie miesto, aké som doteraz navštívil. Úžaný bol taktiež aj ľadovec Svínafellsjökull, z ktorého sa odlamovali menšie časti, ktoré následne vyplavovalo more na Diamond Beach. Niektoré lokality boli dostupné aj autom, k iným sme však museli ísť aj kus peši. Všetky však stáli za to a zanechali vo mne množstvo brutálnych zážitkov.

Posledný deň sme si spravili pohodičku, navštívili sme Múzeum polárnej žiary v Reykjaviku, šli sme na hod-dog a pozerali v aute najnovší diel Game of Thrones. Všimli sme si aj niekoľko lokalít z Islandu, ktoré sme práve navštívili. Bol to naozaj úžasný trip so skvelými ľudmi a už teraz viem, že sa tam ešte raz určite vrátim.

Matej Salát

Som svadobný kameraman, pôsobím na Slovensku ale aj v zahraničí. Mám svoj vlastný, charakteristický štýl videí, ktoré zachytávajú číre emócie ľudí a vytvárajú unikátny príbeh. Úsmevy, slzy, iskry v očiach či pery počas prvého bozku dvoch milujúcich sa mladomanželov. Sú to ľudia, ktorí tvoria moje príbehy

Podobné videá

Výber najzaujímavejších svadobných klipov spolu s krátkym pokecom.

Páči sa Vám moja tvorba?

Ak plánujete svadbu a zaujala Vás moja práca, neváhajte a napíšte mi. Bookujem len obmedzený počet termínov, aby som mal dostatok času na individuálny prístup ku každému klientovi.

O mneKontakt