4K rozlíšenie už aj vo vašom pere!

Na každom rohu vidíte reklamy na 4K televízory, reklamy na 4K kamery, dokonca už aj malé špionážne kamery v pere majú 4K rozlíšenie. Každý o tom rozpráva, kameramani sa o tom zmieňujú všade na svojich weboch, ba niektorí dokonca aj v názvoch svojich stránok. Aká je však realita? Už 4 roky točím na kamery, ktoré majú možnosť točiť do 4K. Nikdy som to však nevyužil. Prečo?

Mám spolu na všetkých videách viac ako pol milióna pozretí a 80% z toho si ľudia pozreli cez mobilné telefóny, 15% cez notebooky, ktoré majú Full HD rozlíšenie a menšie. Zvyšných 5% je zmes stolných počítačov, televízorov a neznámych zariadení. Predpokladám, že 4K rozlíšenie má menej ako 1% zariadení. Navyše, dnešné moderné 4K televízory sú natoľko šikovné, že dokážu aj z FULL HD videa, vďaka rôzným moderným technológiam, vytvoriť obraz nerozoznateľný od 4K videa. Pokiaľ teda nemáte 75” televízor a nesedíte zrovna meter od neho, rozdiel absolútne nepostrehnete.

Statívy, slidery, žeriavy a iné zbytočnosti

V súčasnosti technika natoľko pokročila, že aj malé “foťáčiky” dokážu natočiť ostré, nezašumené a stabilizované video priamo z ruky. Majú výkonný stabilizovaný senzor, ktorý dokáže točiť aj v zlých sveteľných podmienkách v noci. Šikovnému kameramanovi stačia dve takéto kamery alebo foťáky, jeden so širokouhlým objektívom pre celky a druhý so zoomom alebo macro objektívom pre detaily. Vďaka skvelej stabilizácii nepotrebuje žiadne statívy a bez problémov dokáže natočiť pekný, statický záber aj z ruky.

A pokiaľ sa potrebuje počas kamerovania pohybovať, kameru môže jednoducho umiestniť na gimbal alebo iný stabilizátor, s ktorým môže kľudne aj bežať a obraz nebude roztrasený. Veľkou výhodou takejto techniky je aj jej kompaktnosť. Keďže nemusí so sebou vláčiť a rozkladať masívne statívý, ale celú techniku zmestí do jedného batohu, dokáže omnoho rýchlejšie zareagovať a natočiť všetky dôležité okamihy svadobného dňa. Kameraman, ktorý sa prezentuje obrovským množstvom rôznorodej techniky, sa ňou len pokúša zakryť svoje veľké nedostatky.

Dávno mŕtve DVD/Blueray

V súčasnosti je najrozšírenejším spôsobom odovzdania videa USB kľúč. So stále zrýchľujúcim a dostupnejším internetom sa začínajú čoraz častejšie používať aj cloudové úložiská. Ich výhodou je, že video si pozriete alebo stiahnete kdekoľvek a svojej rodine a známym nemusíte vytvárať kópie USB kľúčov, ale im len jednoducho pošlete link a oni si video prehrajú alebo stiahnú.

Zbierači lajkov

“Poznáš toho kameramana? On mal na svojom videu štvrť milióna pozretí! Toho si musím zajednať na svoju svadbu!” Aj s takýmito názormi sa často stretávam a pravdou je, že mám na jednom videu štvrť milióna pozretí 🙂 Nie je to však vôbec známka jeho kvality a mám množstvo lepších videí, kde mám ledva pár stoviek. Takmer všetci kameramani a fotografi sa prezentujú na sociálnych sieťach. Ako teda rozoznať, ktorí sú kvalitní a ktorí nie?

Jeden má na fotke 2000 lajkov a druhý 20. Je ten z viac lajkami lepší ako ten s menej? Vôbec nie! Na 2000 lajkov často človeku stačí pár eurová reklama, prípadne pozdielať svoju fotku v rôznych skupinách a weboch. Aj v tomto prípade najdôležitejšia kvalita práce. Omnoho lepšie je si vybrať fotografa alebo kameramana, ktorého práca a štýl Vás zaujme, ako takého, ktorý si zakladá len na počte pozretí a lajkov.

Awardy, ocenenia a TOP100 rebríčky

Poznám množstvo fotografov ale aj kameramanov, ktorí sa neustále chvália rôznymi oceneniami, výhrami v súťažiach či umiestneniami v takzvaných “TOP 100” rebríčkoch. Taktiež poznám množstvo, omnoho kvalitnejších fotografov a kameramanov, ktorí sa nikdy žiadnej súťaže nezúčastnili, nevyhrali žiadne ocenenie a ani sa neumiestnili v žiadnom “TOP” rebríčku.

Týmto nechcem nijakým spôsobom dehonestovať takéto awardy, súťaže, rebríčky ani samotných ľudí, ktorí sa týmto prezentujú. Len mám taký pocit, že nie vždy to hovorí o kvalite práce daného človeka a skôr je to len o tom, že sa snaží posielať svoju tvorbu všade, len aby sa niekde umiestnil a mohol sa tým pochváliť. Naozaj vtipným príkladom, ktorý som raz náhodou objavil, bol jeden nemenovaný fotograf, ktorý sa na svojom facebooku chvalil, že sa umiestnil na 2. mieste v medzinárodnom rebríčku TOP10 slovenských fotografov.

Keď som si však rozklikol daný web, zistil som, že v tomto rebríčku boli len dvaja fotografi zo Slovenska 🙂 V poslednej dobe mám pocit, že takýchto rebríčkov, ocenení a súťaží len každodenne pribúda. Nie je to však znak kvality a radšej ako na ocenenia, by ste sa pri výbere kameramana či fotografa mali dívať na kvalitu jeho tvorby.

Kameraman z telky

Mnohokrát som sa stretol s tým, že sa ľudia doslova chválili, že ich kameraman pracuje v “Estévečke” alebo točí videá pre Rytmusa. Znie to síce veľmi pekne, ich kvalitu v svadobnej videografii to však nijakým spôsobom neposúva smerom nahor. Práve naopak! Takýto kameramani sú väčšinou profesionáli vo svojom žánri, avšak natočiť kvalitné svadobné video je pre nich často omnoho náročnejšie, ako pre začínajúceho kameramana, ktorý točí výhradne svadby.

Môžu za to najmä ich navyky z primárneho žánru, ktorému sa venujú. Kameraman z telky je zvyknutý pracovať z veľkým štábom ľudí, ktorí mu pomáhajú a uľahčujú mu prácu. Má preto len jedinú úlohu, na ktorú sa musí počas svojej práce sústrediť, na rozdiel od svadobného kameramana, ktorý je od začiatku zvyknutý pracovať ako kameraman, zvukár, osvetľovač, režisér, strihač aj marketingový manažér.

To isté platí aj pre človeka, ktorý sa živí napríklad tvorbou hudobných klipov. Jeho tvorba môže byť skvelá, avšak počas točení klipu sa môže scéna aj niekoľkokrát opakovať, na rozdiel od svadby, kde sa väčšina najdôležitejších momentov stane len raz. Kameraman tak musí byť pripravený na všetko a hlavne vedieť predvídať.

Čím viac kameramanov, tým viac Adidas

Už ani neviem zrátať, koľko fotografov sa mi už sťažovalo, že s nimi boli na svadbe traja alebo štyria kameramani, ktorí si rozložili 5-6 statívov, z každého uhla, každej strany a oni tak nemali jedinú fotku, kde by boli len samotní mladomanželia. Ľudia si často mylne myslia, že čím viac kameramanov si na svadbu zaplatia, tým ich výsledné video bude lepšie. Opak je pravdou! Nielen že si také množstvo ľudí navzájom zavadzia, ale doslova ničí atmosféru celej svadby. Netvrdím, že je ideálne mať jedného kameramana a jedného fotografa.

Väčšinou síce pracujem sám, avšak na väčšie a náročnejšie svadby so sebou beriem pomocníka, prípadne druhého kameramana, ktorý mi pomáha točiť niektoré náročnejšie momenty svadby. Bol som však na svadbách, kde sme boli dvaja kameramani, spolu s dvoma fotografmi a bolo to už mierne na hrane, pretože 4 ľudia, ktorí sa pohybujú a fotia a točia dynamicky, si už často behali do záberov. Mal som tak o niečo viac odpadového materiálu, ako keď som na svadbe sám, spolu s jedným fotografom.

Nafotím, natočím, rýchlo a lacno

Ich výskyt je už pomerne vzácny, avšak ešte stále existujú. Sú to ľudia, ktorí tvrdia, že Vám dokážu natočiť aj nafotiť svadbu zároveň a navyše za skvelú cenu! Mojou jedinou radou je – ruky preč od takýchto ľudí! Sám som začínal svoju kariéru ako fotograf a až neskôr som sa dostal k tvorbe videí. Viem tak, aké náročné je fotiť a aj točiť. Minulý rok som sa rozhodol, že vezmem svadbu mojej kamarátky, kde som bol ako fotograf. Samotné fotenie vyžaduje úplne iné rozmýšľanie a nastavenia ako kamerovanie a nie je možné robiť obe činnosti naraz a kvalitne.

Vôbec som s výsledkom svojej práce nebol spokojný. Keďže sa venujem výhradne videografii a tak aj pri práci rozmýšľam, samotné fotenie mi robilo veľký problém. Neverím teda, že niekto dokáže robiť obe činnosti zároveň a aj kvalitne. Ak chcete na svadbe fotografa aj kameramana, vždy je lepšie si na každú úlohu najať samostatného človeka, ktorý ju bude robiť na 100%.

Podobné články

Vo svojom blogu mám množstvo rôznorodých článkov, nielen pre svadobné páry, ale aj pre kameramanov či fotografov. Technológie, trendy, marketing ale aj zážitky z môjho života. To všetko nájdete na mojom webe.

Matej Salát

Som svadobný kameraman, pôsobím na Slovensku ale aj v zahraničí. Mám svoj vlastný, charakteristický štýl videí, ktoré zachytávajú číre emócie ľudí a vytvárajú unikátny príbeh. Úsmevy, slzy, iskry v očiach či pery počas prvého bozku dvoch milujúcich sa mladomanželov. Sú to ľudia, ktorí tvoria moje príbehy

Páči sa Vám moja tvorba?

Ak plánujete svadbu a zaujala Vás moja práca, neváhajte a napíšte mi. Bookujem len obmedzený počet termínov, aby som mal dostatok času na individuálny prístup ku každému klientovi.

O mneKontakt